15 projecten krijgen steun van Screen Flanders
Acht speelfilms en zeven series krijgen in totaal bijna drie miljoen euro steun van Screen Flanders. De 3 miljoen euro zullen in totaal meer dan 24,7 miljoen euro aan audiovisuele uitgaven genereren in het Vlaamse Gewest. Goed voor een economische hefboom van 8,41 per geïnvesteerde euro.
De ondersteunde projecten zijn zeer divers en omvatten o.a. de speelfilmdebuten van Said Boumazoughe en Caroline De Mayer, het documentaire- en speelfilmvervolg over onze natuur, een animatieserie over inspirerende historische figuren, een actiethriller met Nicolas Cage in de hoofdrol en de nieuwe thrillerserie van de producenten van Knokke Off.
Fictiefilms
Net als de tv-serie Auwch zal Auwch_De Film opgebouwd worden rondom hoofdpersonages Axel Daeseleire en Ben Segers die in alledaagse, pijnlijke situaties terecht komen. De acteurs spelen zichzelf maar dan als een uitvergrote en vaak gênante versie van hun publieke imago. Zowel de tv-serie als de film zijn gebaseerd op een succesvol Deens format. De speelfilm, geproduceerd door Fobic Films van Geoffrey Enthoven, wordt, op één dag na, helemaal in Vlaanderen gedraaid. Technische ploeg en cast zijn volledig Vlaams. Kinepolis Film Distribution (KFD) brengt de film in de zalen.
Miss Good Stuff wordt een Vlaamse feelgood romcom gebaseerd op een idee van Anthony Schatteman en Xavier Rombaut. Geert Verbanck schreef het scenario, bijgestaan door Caroline De Mayer die ook zal regisseren. De productie is van Polar Bear. KFD is de verdeler van de film en werkt samen met Dutch FilmWorks en StudioCanal voor de internationale distributie. Alle voorziene 34 draaidagen vinden plaats in het Vlaamse Gewest. Cast en crew zijn Vlaams en ook beeld- en klankafwerking gebeurt in Vlaanderen.
Paradise
Volgens bezieler en hoofdrolspeler Saïd Boumazoughe is de Vlaams-Nederlandse actiethriller Paradise “by the hood, for the hood”. Hij gaat over Suleyman die na zeven jaar cel terugkeert van het appartementsblok Paradijs. Wat hij daar aantreft, verandert in een ware oorlogszone. Boumazoughe schreef het scenario samen met Salahdine Ibnou Kacemi en Sven Huybrechts. Bob Colaers regisseert de film. Opnames vonden plaats in Antwerpen en Weelde. Paradise is een productie van het Vlaamse A Teams Productions in coproductie met het Nederlandse Aattache Films. KFD brengt de film in september 2026 en de streamingsrechten zijn in het bezit van Amazon Prime Benelux.
Cage
De jongste dagen ook ergens Nicolas Cage gespot? Hij was in het land voor de opnames van Lords of War, de sequel van Lord of War van Andrew Niccol, de regisseur van Gattaca en de scenarist van The Truman Show. Nicolas Cage, Bill Skarsgard, Laura Harier en Sylvia Hoeks vertolken de hoofdrollen in deze actiethriller over wapenhandel en geopolitiek. Beside Line Producers is de minoritaire Belgische coproducent. In de technische ploeg zitten heel wat Vlamingen net zoals in de bijrollen en in de figuratie. De Vlaamse heads of departement zullen ook meewerken aan de shoot in Marokko. Agent Flanders zal instaan voor de geluidsmix van de film die door The Searchers in de Benelux zal worden uitgebracht.
Gorgius
Harald House Belgium is de minoritair Vlaamse coproducent van de film Gorgius. Die is gebaseerd het gelijknamige jeugdboek van de Italiaanse auteur Angela Nanetti en is een moderne zwarte fabel die de magie en de gruwel van het opgroeien tastbaar maakt. Gorgius is de naam van een monster dat plots opduikt in het leven van tieners in een achtergestelde, ingeslapen voorstad. De jongeren zitten zowel fysiek als psychologisch in een overgangsfase, sommigen ontdekken de eerste liefde andere zijn op zoek naar hun identiteit. Twee andere “monsters” zullen de jongeren helpen om alien Gorgius te bekampen... Binnen de ploegen beeld, klank, elektro en machinisten worden Vlaamse Heads of Departement ingezet en Vlaamse facilitaire bedrijven worden ingeschakeld voor beeldmontage, mix en sound design. Er is ook nog een Vlaamse rol. Letterbox Film Sales brengt de film uit in de Benelux.
Two for Christmas
In de romantische kerstfilm Two for Christmas ontmoeten Toni en Selma elkaar voor het eerst als 7-jarigen maar het duurt nog een half leven en vele kerstdagen vooraleer ze eindelijk samenkomen. Zeventien van de eenentwintig draaidagen voor deze Duitse coproductie vinden plaats op een pittoreske plek in het Vlaamse Gewest. Er wordt ook ingezet op een Vlaamse technische crew tijdens die opnames. In de minoritair Vlaamse coproductie Morgen Mehr is er plaats voor twee Vlaamse hoofdrollen en componeert Liesa Van der Aa de muziek. Er zijn zeven draaidagen voorzien in het Vlaamse Gewest en ook de klankafwerking gebeurt hier. Morgen Mehr is een wilde Duits-Belgische roadmovie over de zin en de waanzin van het leven gebaseerd op de gelijknamige experimentele roman van Tilmann Rammstedt.
Fictieseries
Charlatan wordt een tv-drama gebaseerd op de man en de mythe Jean-Pierre Van Rossem. In dit rise-and-fall-verhaal brengt de reeks de kijker terug naar Van Rossems hoogste toppen en diepste dalen in de periode van 1987 tot 1997. Wim Geudens regisseert de serie waarvan het scenario werd geschreven door Carl Joos. Er wordt gedraaid in de regio’s Brugge, Kortrijk, Antwerpen en Gent. De serie werd al verkocht aan Canal+ in Nederland, Oostenrijk, Tsjechië, Slovakije, Hongarije en Roemenië.
Omerta is een psychologische thriller waarvan het scenario geschreven werd door een vrouwelijk scenaristenteam met o.a. Eva Aben en Amina Hatim. Tom Goris regisseert de serie. 45 van de 50 opnamedagen vinden plaats in de regio Brasschaat. De technische opnameploeg bestaat volledig uit Vlaamse professionals. De serie, een productie van Dingie (Knokke Off), zal bij ons te bekijken zijn via Streamz.
Terroristenjager is een serie gebaseerd op het boek Terroristenjager – In het hart van de Speciale eenheden van Lionel D. en Annemie Bulté dat verscheen in 2021. Het verhaal beslaat een periode van 440 dagen tussen de aanslagen op Charlie Hebdo en die in Brussel. Elke aflevering concentreert zich op een specifieke waargebeurde interventie. Het scenario is geschreven door Domenica La Porta, Chloe Devicq en Mathieu Mortelmans die ook regisseert. Een volledig Belgische productie van Caviar, Los Morros en Versus met VRT en RTBF als coproducenten.
Nederland
Lemming Film België is de minoritair Vlaamse coproducent van de Nederlandse serie Koning van de Wallen gebaseerd op het leven van Zwarte Joop die vanaf de jaren 50 een imperium opbouwde dat de Amsterdamse Wallen voorgoed veranderde. Vlaams production designer Kurt Loyens verzorgt de uitdagende art direction van deze serie die zich over een periode van 40 jaar afspeelt.
A Private View Media coproduceert Met de Franse slag een Nederlandse politiek- en historisch incorrecte comedyserie over vier valse adellijke, seksueel gefrustreerde dames die zich afspeelt in de pruikentijd. Er is een Vlaamse hoofdrol en componist voorzien. Het grootste deel van de opnames gebeurt in Vlaanderen.
Animatie
De basis voor de komische en informatieve animatiereeks Little Heroes ligt in de succesvolle Spaanse boekenreeks Mis pequeños héroes. Die inspireert kinderen door hen kennis te laten maken met belangrijke historische figuren zoals Nelson Mandela, Frida Kahlo en Jane Goodall. Fabrique Fantastique bekend van Ridder Muis en Interstellar Ella, produceert de serie in coproductie met het Spaanse Peekaboo Animation en de VRT/Ketnet en RTVE-Clan. Studio Fantastique staat in voor het schrijven en de regie van de helft van de scenario’s, de volledige animatie van de serie en de muziek.
Eyeworks Film & TV Drama is opnieuw van de partij als minoritair coproducent voor de animatiefilm Dikkie Dik krijgt bezoek, de derde film binnen het Dikkie Dik vierluik. De animatiespeelfilm gebaseerd op de populaire prentenboeken van Jet Boeke richt zich tot het allerjongste bioscooppubliek. Er wordt ingezet op Vlaams talent dat ook meewerkte aan de vorige speelfilms. KFD brengt de film in de zalen en Ketnet brengt hem op antenne.
Tenslotte is er nog de documentaireserie Onze Natuur 2 waaruit ook een bioscoopfilm zal worden gedistilleerd. Producent Hotel Bonka doet voor productie en creatieve uitwerking een beroep op hetzelfde team dat ook Onze Natuur realiseerde.
Extra
In 2025 werden bij Screen Flanders 39 steunaanvragen ingediend. Dankzij een extra economische injectie van Matthias Diependaele, Vlaams minister van Economie steunde Screen Flanders 22 projecten met 4.950.000 euro. Die zullen meer dan 40,5 miljoen uitgaven genereren in het Vlaamse Gewest. Via Screen Flanders geeft de Vlaamse overheid audiovisuele producties die een deel van hun budget in het Vlaamse Gewest produceren een financieel duwtje in de rug. Binnen de tweede oproep van 2025 variëren de steunbedragen tussen 50.000 euro en 400.000 euro per project.
Raf Butstraen
Met decennia filmgeschiedenis op de teller is voormalig filmcriticus Raf Butstraen de geknipte man om het laatste filmnieuws te fileren voor Film Fest Gent.