Kortfilmfestival Leuven wil een klankbord zijn
Op de openingsavond in STUK worden de kortfilms On naît, on meurt van Sarah Ledermans en Tussen dag en dauw van Lore Loyens in wereldpremière vertoond. Sarah Ledermans kijkt teder terug op een rouwproces en Lore Loyens vertelt over een op reis zijnde Martha die te midden van vrienden steeds aan haar zieke zus denkt. In Woest van Jan Pepermans en Stefanie Vanhecke gaat het over een moeder die niet kan verkroppen dat haar tienerdochter terminaal ziek is. Viv Li vond inspiratie voor haar dystopische A Soil A Culture A River A People in een Chinees themapark vol miniaturen. Jop Leuven zorgt met Marleen voor een Nederlands accent op 28 november.
Fictie competitie
Schijnbaar banale discussies en de grote thema’s van deze tijd komen aan bod in het fictie-luik van de Vlaamse competitie die vijf programma’s omvat. Voor enkele kortfilms is Leuven een nieuwe etappe in het festivalparcours. Loynes van Dorian Jespers was al in Cannes en op Film Fest Gent te zien. In het 19de-eeuwse Liverpool zijn tientallen mensen samengekomen om een proces bij te wonen tegen een lijk zonder naam of verleden. Dorian Jespers draaide Loynes met het geld van de VAF-Wildcard die hij kreeg voor. Shutterspeed van Jasper De Maeseneer ging in Palm Springs in wereldpremière en won de publieksprijs van de studenten kortfilmcompetitie op Film Fest Gent. De film gaat over de machtsongelijkheid tussen een amateurfotograaf op school en een leerling. Housekeeper van Aaron Denolf komt ook uit de Gentse studenten kortfilmcompetitie en volgt een gezin dat zich in een hotelkamer installeert nadat hun huis onbewoonbaar is verklaard. Nieuwe Stad van Sebald Van Der Wal heeft een gelijkaardige festival achtergrond en gaat over documentairemaker Johan die naar zijn veranderde geboortestad Amsterdam teruggaat.
Animatie
De Vlaamse animatiecompetitie bestaat uit een kleurrijke mix van 2D, stop motion, handgeschetste films en occasioneel 3D werk. Daarmee zet de analoge trend van de vorige festivaleditie zich verder. In Klein Verhaal van Mirjam Plettinx gaat Mier naar haar werk met een klein rood ei. Dat ei wordt steeds maar groter. Zal Mier dan ook nog voor dat ei kunnen zorgen? Levi Stoops toonde eerder in Gent hoe Frankie in Klonter op weg naar de sterren in een planeet verandert waarop een explosie van leven plaats grijpt. Na de oceaan in Drijf schakelt Levi Stoops nu over naar de ruimte waar niets voorspelbaar is. Aan fantasie ontbreekt het de Vlaamse animatie niet, dat bewijst o.a. Cold Bathroom van Eleni Aerts waarin een vrouw in een koude badkamer strijdt levert tegen een steeds groeiende kikker die in haar zit.
Documentaire
De Vlaamse documentaires heten je welkom in pingpongstudio’s, laten je deelnemen aan intieme gesprekken en stellen je voor aan de bewoners van een Brusselse paaldansstudio. Dat laatste gebeurt in The Jezebels van Thanasis Tsimpinis. Jezebel Studio is een queer paaldanscollectief dat beweging wil herdefiniëren tot avant-gardistische kunst. Het is een plek waar mensen zich weer thuis kunnen voelen in hun eigen lichaam. De al eerder vernoemde On naît on meurt van Sarah Lederman neemt ook deel aan de Vlaamse documentaire competitie. Zij studeerde zowel fictie als documentaire en ze staat al voor de vijfde keer op Kortfilmfestival Leuven.
Voor Ezra Verbist en haar documentaire Just Jools is Leuven een thuiskomen na “ommetjes” in het Noorse Grimstad en het Britse Sheffield na de wereldpremière in Antwerpen. Just Jools maakt deel uit van het pakket Kids&Docs en Verbist volgt de twaalfjarige Jools die ervan droomt te dansen als een perfecte ballerina, maar weet dat ze dat nooit zal kunnen. Een bijzonder fijnzinnige film met een wijze, moedige Jools.
Europese competitie
Uit meer dan 3000 inzendingen distilleerde Leuven Kort 7 programma’s met internationaal talent. Het leverde een intrigerende mix op van live-action fictie, animatie en docu. De uit Iran gevluchte en in Duitsland werkzame Hoda Taheri stelt in Leuven het derde deel voor van haar “moeder”-drieluik, Mother is a Natural Sinner. Door een onverwachte zwangerschap begint het hoofdpersonage Hoda na te denken over rolpatronen en stelt ze de sociale normen rond vrouwelijkheid en moederschap ter discussie. Taheri is een opvallende en krachtige stem als het op vrouwelijke thema’s aankomt.
De Portugese regisseur Gabriel Abrantes stond al viermaal op het festival en stelt nu Arguments in Favor of Love voor. Het gaat om ruzies van een koppel o.a. over rouw en vergane liefde maar dan vertolkt door spoken. De Hongaarse The Spectacle van Balint Kenyeres ging in Cannes in première en doet ook Leuven aan. Onderwerp van de film is de Roma-tiener Vilmos die bij zijn grootmoeder woont en een wonderbaarlijk talent heeft. Hilke Rönnfeldt was vorig jaar jurylid in Leuven en vertoont nu haar Duty Free. De kortfilm speelt zich af op een taxfree veerboot. Op een avond snijdt de winkelmanager de touwen door die de boot verbinden met de kille buitenwereld. Met Their Eyes zoomt Nicolas Gourault in op de arbeiders die de AI van zelfrijdende auto’s moeten voeden. Een kortfilm die getriggerd werd door Gouraults vorige film VO over het eerste dodelijke ongeval met een zelfrijdende auto.
Longlist
De winnaar in deze categorie komt meteen op de longlist van de Oscars, de European Film Awards en voor Britse kandidaten: de BAFTA’S. De deelnemende regisseurs uit de Europese competitie nomineren en kiezen wie van hen de Peer Award mee naar huis neemt. De toeschouwers stemmen ook mee voor de publieksprijs. Wie nog meer Europese kortfilms wil, moet naar de sectie Best of European Film Awards. Een eerste programma omvat de vijf genomineerde kortfilms voor de prijs voor de beste Europese kortfilm die op 17 januari 2026 zal worden uitgereikt. Bij die vijf staat L’Avance van Djiby Kebe die vorig jaar door Leuven op de longlist terecht kwam als winnaar van de juryprijs. Een tweede programma is gewijd aan andere kandidaten van de shortlist. Ook de Oscar Shorts krijgen een podium in Leuven met een reeks live action en een reeks animatie shorts.
Focus Nederland
Kersvers Oscarwinnaar Victoria Warmerdam die op 2 maart haar ik ben geen robot bekroond zag met de hoogste Hollywood onderscheiding, houdt, in het gezelschap van haar Oscar, een Master Talk op het festival. Haar bekroonde film wordt samen met vroeger werk vertoond. Nadat hij op FFG lid was van de kortfilmjury mag Douwe Dijkstra die functie opnieuw vervullen in Leuven waar hij ook Artist in Focus is. Hij zal zijn ervaring delen tijdens een masterclass.
Verder presenteert het Nederlandse festival Go Short twee programma’s met veelbelovend Nederlands talent. Go Short Docs verkent liefde die ongewild online bleef, de onuitgesproken verhalen van een familiealbum en de impact van geopolitiek onrecht op gewone mensen. Go Short Youth is een mix van animatie en live-action over opgroeien en jong zijn. Coming-of-age is een hot topic in de Nederlandse cinema met complexe personages en ernstige thema’s. Films brengen verhalen die relevant zijn voor alle generaties.
Militante cinema
Omdat kortfilms snel kunnen inspelen op de actualiteit geven ze soms een stem aan slachtoffers van die actualiteit en bewijzen ze het belang van het medium. Ze houden een spiegel voor. In From Ground Zero, een filmproject van Rashid Masharawi, worden 22 kortfilms gebundeld gemaakt door Palestijnse filmmakers, elk met een eigen kijk en perspectief op de huidige realiteit in Gaza. Met zijn tragedies, uitdagingen en momenten van veerkracht. Het geheel vormt een intiem en krachtig portret van het dagelijkse leven en de vastberadenheid van de Palestijnse bevolking. Nog meer Gaza steekt er In Reclaiming Archives waar filmmakers hun geschiedenis herschrijven en een nieuwe toekomst opeisen. Zo groeien historische beelden uit tot filmisch verzet. Dankzij dergelijke programma’s, aangevuld met thema’s als The Female Gaze en Restorative Justice wordt het festival een klankbord van de wereld.
Uitkijken
Zoals gebruikelijk komt op het Kortfilmfestival Leuven de Virtual Reality aan bod. Dit keer met o.a.A Long Goodbye en The Great Escape. In de sectie Labo gaan de traditionele vertelstructuren op de schop en de Kitchen Chaos-compilatie is er eentje om van te savoureren. De reeks Kortfilms voor kinderen begint al met een “cinemini” voor kinderen vanaf 2 jaar. Wie behoefte heeft aan een snelcursus filmgeschiedenis kan terecht bij Short Film History met werk van Charlie Chaplin, Agnes Varda, Ken Loach, Satyajit Ray en Jean-Pierre en Luc Dardenne. Deze filmles duurt 86 minuten. Zoals ieder jaar is het ook uitkijken naar de uitreiking van de VAF-Wildcards.
Raf Butstraen
Met decennia filmgeschiedenis op de teller is voormalig filmcriticus Raf Butstraen de geknipte man om het laatste filmnieuws te fileren voor Film Fest Gent.