08 19 Oct '24

Red carpet

At and on our red carpet, everyone is welcome! Do not hesitate to step onto the red steps and capture your visit to Film Fest Gent in style in front of our photo wall. Our beloved guests - international and national directors, actors, actresses and film composers - will also pass by the red carpet. Would you like to witness their official welcome moment? Then be sure to come and watch them at our red carpet at Kinepolis Ghent (Ter Platen 12, 9000 Ghent). Don't forget your camera!

Guests at the red carpet

Tue 10 Oct

  • 19:00 - 19:25 - Fien Troch, director & cast & crew Cathalina Geeraerts, Felix Heremans, Greet Verstraete, Serdi Faki Alici, Els Deceukelier, Maya Louise Sterkendries, Robbie Cleiren, Sara De Bosschere, Frank van den Eeden, Nico Leunen, Aminata Demba, Mohamed Kajtazi & producers Antonino Lombardo and Elisa Heene of Holly (Belgian premiere) & Joaquin Leunen, Rainer Leunen
Fien Troch
Fien Troch - director 'Holly'

Wed 11 Oct

  • 14:15 - 14:25 - Pablo Berger, director & Yuko Harami, Sound Designer of Robot Dreams
  • 18:20 - 18:30 - Anthony Chen, director of The Breaking Ice
  • 18:30 - 18:55 - Zaïde Bil, Sam Peeters & Heleen Declercq, directors She They Us & cast Charlotte Adigéry, Fatima-Zohra Ait El Maâti, Kaouthar Darmoni, Eefje “Sjokz” De Poortere, Mieke Van Hove & Angelique Van Ombergen & producer Emmy Oost & Kwinten Gernay, Sam Sermon, Chantal Peeters, Ilona Vanouplines, Feras Daouk, Yanna Soentjens, Tim De Keersmaecker & Bolis Pupul
  • 18:55 - 19:00 - Marija Kavtaradze, director of Slow
  • 19:00 - 19:05 - Cyril Aris, director of Dancing on the Edge of a Volcano
  • 19:05 - 19:10 - Stephen Kijak, director of Rock Hudson: All That Heaven Allowed

Thu 12 Oct

  • 18:55 - 19:00 - Colin Cairnes, regisseur van Late Night with the Devil
  • 19:00 - 19:10 - Nick Broomfield, regisseur & producer Marc Hoeferlin van The Stones and Brian Jones

  • 19:10 - 19:25 - Mattias Bavré, regisseur & cast Zlata Levkovych, Iryna Levkovych, Martin Levkovych, Petro Levkovych, Emily Verbrugge, Emilie Vandecaveye & componist Matthias Dewilde & Magdalena Slusarczyk (regie-assistent) & Elias Grootaers, David Verdurme, Martijn Vande Wiele, (montage) & Taissia Nakonechna, Yaryna Matuliak (vertalingen) & Joanna Kurdubelska, Eva Bavré (grafish ontwerp) & Peter Brosens (producer) & Jolke Van Aerde (camera) & Wannes Vanspauwen (grading) & Raf Enckels (mixage) & Frank Van den Boogaart (trailer) van Zlata
  • 19:45 - 20:10 - Jawad Rhalib, director (with his wife and son) & cast Kenza Benbouchta, Fabrizio Rongione, Ethelle Gonzalez, Catherine Salée, Medhy Khachachi, Babetida Sadjo, Rachid Benbouchta, Malek Akhmisse, Evelyn Ariza, Ingrid Heiderscheidt, Benoit Verhaert, Amine Hamidou, Mateo Verhoeven, Lena Dalem, Lena Dalem, Aymen Akhdim, Ayoub Benali, Yassir Ghbalou, Marguerite Lemal & producers Geneviève Lemal, Ellen De Waele & Lisa Willame (DOP), Jean-Pierre Fargeas (production designer), Lionel Halflants (sound operator), Freddy Verhoeven (1st AD), Catherine Grossen (scripte), Audrey Wilmotte (costumes), Catherine Clarinval (make-up), Sarah Guinand (hair), Charlotte Dulière (post-prod), Caroline Genart (admin) of Amal

Fri 13 Oct

  • 18:30 - 18:55 - Éléonore Saintagnan, director Camping du lac & composer Yannick Dupont & cast Gregoire Motte Saintagnan, Edgar Motte Saintagnan & composer Gaetan Campos & crew Hourcourigaray Juliette, Yann Wauters, Vincent Nouaille, Julie Naas, Sophia Goldberg Rodriguez, Kika Dupont & Alice Lemaire (producer)
  • 18:55 - 19:00 - Tamta Khalvashi, director of Drawing Lots
  • 19:00 - 19:15 - International Shorts I + directors Mónica Lima, Manon Coubia, Anthony Ing, Mattijs Driesen, Stephen Vuillemin, Nicolas Keppens, Sompot Chidgasornpongse, Kasumi Ozeki, Tomek Popakul & producers Luise Hauschild, Kissada Kamyoung
  • 19:15 - 19:45 - 50Y Film Fest Gent: Red carpet with Belgian directors from fifty years of Film Fest Gent, with Jonas Baeckeland, Taylan Barman, Nathalie Basteyns, Mattias Bavré, Kaat Beels, Anke Blondé, Peter Brosens, Gerard-Jan Claes, Stijn Coninx, Patrick Conrad, Eva Cools, Gilles Coulier, Kato De Boeck, Pol De Plecker, Leon Decock, Bavo Defurne, Bas Devos, Lukas Dhont, Gert Embrechts, Geoffrey Enthoven, Anouk Fortunier, Tom Heene, Dorian Jespers, Joke Liberge, Linnea Lidegran, Marie Mandy, Jules Mathôt, Gerrit Messiaen, Maarten Moerkerke, Peter Monsaert, Anthony Nti, Johan Opstaele, Sine Özbilge, Imge Özbilge, Bülent Öztürk, Pascal Poissonnier, Bert Scholiers, Stephan Streker, Kenneth Taylor, François Troukens, Jolke Van Aerde, Deben Van Dam, Bart Van den Bempt, Gust Van den Berghe, Dorothée Van den Berghe, Rudi Van Den Bossche, Flo Van Deuren, Flo Van Deuren, Christophe Van Rompaey, Christina Vandekerckhove, Benny Vandendriessche, Hans Vannetelbosch, Wannes Vanspauwen, Karen Vázquez Guadarrama, Anne Verbeure, Jakob Verbruggen, Jan Vromman, Willem Wallyn, Simon Van der Zande, Felix Van Groeningen

Sat 14 Oct

  • 18:30 - 18:40 - Young Critics Workshop with Liska Brams, José Emilio González, Vedant Srinivas, Christy Tan, Sam Warren Miell, Nick Pinkerton and Michaël Van Remoortere as Young Critics.

  • 18:40 - 18:50 -Lilian Sijbesma, director of Onder de blote hemel & cast Ylse Ringeling, Rifka Lodeizen

  • 18:50 - 19:00 - Elene Naveriani, director of Blackbird Blackbird Blackberry

  • 19:00 - 19:10 - International Competition - Jury:
    Colin Stetson
    , Lukas Dhont, Jacqueline Lentzou, Jessica Kiang, Sébastien Lifshitz, Juanita Onzaga, Anne Dorval

  • 19:10 - 19:25 - Baloji, director & producer Benoît Roland & cast Marc Zinga, Lucie Debay, Yves-Marina Ganhoua of Augure

  • 19:30 - 19:40 - Anna Hints, director of Smoke Sauna Sisterhood

  • 19:40 - 19:50 - International Shorts III with jury members Savina Petkova, Lois Patiño and Fenne Kuppens

  • 21:00 - 21:10 - Babatunde Apalowo, director of All the Colours of the World are Between Black and White

  • 21:10 - 21:20 - Mike Cheslik, director of Hundreds of Beavers

20201017_FFG2020_©Jeroen Willems_076© Jeroen Willems
Baloji (centre) - director 'Augure'

Sun 15 Oct

  • 13:00 - 14:15 - Competition Belgian Student Shorts 2023:
    Directors Max Ferguson, Vibe Stalpaert, Evi Cats, Kumail Abbas Syed, Victor Dupuis & jury Lois Patiño, Savina Petkova, Fenne Kuppens
  • 14:15 - 14:25 - Zara Dwinger, director & cast Rosa Van Leeuwen, Frieda Barnhard of Kiddo
  • 19:30 - 19:55 - Bas Devos, director & cast Liyo Gong, Stefan Gota, Alina Constantin, ShuHuan Wang of Here

  • 19:55 - 20:00 - David Depesseville, director of Astrakan

  • 20:00 - 20:10 - Ena Sendijarević, director of Sweet Dreams, & cast Renée Soutendijk & Martial Foe (composer)

  • 21:30 - 21:40 - Weston Razooli, director of Riddle of Fire

Mon 16 Oct

  • 18:45 - 18:50 - Explore Zone Jury members 2023

  • 18:55 - 19:00 - Alexandre O. Philippe, director of You Can Call Me Bill

  • 19:00 - 19:05 - Molly Manning Walker, director of How To Have Sex

  • 19:05 - 19:10 - Maximilien Van Aertryck, (co-)director of And the King Said, What a Fantastic Machine

  • 19:10 - 19:35 - Guillaume Vandenberghe & Vincent Coen (showrunners), Karen Vázquez Guadarrama, Alaa Amer, Alisar Hasan (directors) & Mar Maremoto (cast) & Hanne Phlypo (producer) of Draw For Change!

  • 19:35 - 19:40 - Robbie Ryan DoP Poor Things

  • 19:40 - 19:45 - Sepideh Farsi, director & producer Annemie Degryse of La sirène

  • 19:45 - 19:50 - Katell Quillévéré, director of Le temps d’aimer

Molly Manning Walker
Molly Manning Walker - director 'How To Have Sex'

Tue 17 Oct

  • 17:00 - 17:10 - Elena Martín, director of Creatura

  • 20:00 - 20:10 - Matteo Garrone, director of Io capitano & Joseph Rouschop (producer) & Amara Fofana

Wed 18 Oct

  • 18:00 - 18:10 - Vanasay Khamphommala, actress of Orlando, My Political Biography

  • 18:15 - 18:25 - Ken Loach, director of The Old Oak

  • 19:30 - 19:40 - Ali Ahmadzadeh, director & Sina Ataeian Dena, producer of Critical Zone

  • 19:40 - 19:50 - Ron Chapman, director of Revival69: The Concert That Rocked the World & Anthony Fawcett

20161011_Filmfest Gent 2016_©Jeroen Willems_174© Jeroen Willems
Ken Loach - director 'The Old Oak'

Thu 19 Oct

  • 19:15 - 19:20 - Sean Price Williams, director & cast Talia Ryder and Earl Cave & Nick Pinckerton (screenplay) of The Sweet East

  • 19:20 - 19:30 - Radu Jude, director of Do Not Expect Too Much from the End of the World

20211019_FFGENT 2021_©Jeroen Willems_087© Jeroen Willems
Radu Jude - director 'Do Not Expect Too Much from the End of the World'
Ryûsuke Hamaguchi

Fri 20 Oct

  • 14:15 - 14:30 - WSA Film Music Days - Join the Conversation, Change the Game: Game music composers Nainita Desai, Stephanie Economou, Gordy Haab, Austin Wintory, Katie Rupinski, Stephen Barton

  • 16:00 - 16:15 - Ryûsuke Hamaguchi, director & Eiko Ishibashi, composer of Gift & cast Hitoshi Omika & Yuri Yoshioka and Taka Chiyo

Stay up to date, subscribe to our newsletter

Do you want to stay up to date with festival news, our year-round activities, the films and the filmmakers?