12 23 oct '21

Official Competition

Every year, the Official Competition offers a unique selection of the crème de la crème of international cinema. Enjoy an intriguing mix of new talent and established authors. An international jury screens the films and awards two prizes: the Grand Prix for Best Film and the Georges Delerue Award for Best Soundtrack / Sound Design. Below you find an overview of all juries and past winners.

2020 Jury

2020 - Grand Prix for Best Film
Petite fille by Sébastien Lifshitz

2020 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Cristian Lolea & Miroslav Toth (soundtrack) for Servants by Ivan Ostrochovský

Jury 2020
Fabrice du Welz - Jury president
Benh Zeitlin
Natali Broods
Dascha Dauenhauer
Damien Manivel

FFG2019 10 13 JURY 1 van 1logo

2019 - Grand Prix for Best Film
Öndög by Wang Quan'an

2019 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Mica Levi (soundtrack) & Lena Esquenazi (sound design) for Monos by Alejandro Landes

2019 - Special Jury prize for Best Director
Pietro Marcello for Martin Eden

Jury 2019
Joachim Lafosse - Jury president
Dora Bouchoucha Fourati
Midge Costin
Radu Jude
Guy Lodge
Fiorella Moretti

20181014 FFGENT 2018 Jeroen Willems 954

2018 - Grand Prix for Best Film
Cold War by Paweł Pawlikowski

2018 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Stuart A. Staples for High Life by Claire Denis

Jury 2018
Michaël Borremans - Jury president
Stephen & David Dewaele (Soulwax)
Hope Dickson Leach
Mireille Perrier
Alexandre O. Philippe
João Pedro Rodrigues
Nele Wohlatz

FFG 16 10 JURY 2 logo

2017 - Grand Prix for Best Film
Zagros by Sahim Omar Kalifa

2017 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Dan Romer for A Ciambra by Jonas Carpignano

Jury 2017
Aurelio Grimaldi - Jury president
Greta Scacchi
Eytan Fox
Juliane Lorenz
Arnaud Valois
Gust Van den Berghe

2016 jury

2016 - Grand Prix for Best Film
A Quiet Passion
by Terence Davies

2016 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Johnny Jewel for Home by Fien Troch

2016 - Special Mention
Glory by Kristina Grozeva & Petar Valchanov

Jury 2016
Jeremy Thomas - Jury president
Jonathan Coe
Lina El Arabi
India Hair
Tran Anh Hung
Maaike Neuville

2015 Jury

2015 - Grand Prix for Best Film
Ixcanul by Jayro Bustamante

2015 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Johnnie Burn & Yorgos Lanthimos for The Lobster by Yorgos Lanthimos

Jury 2015
Sir Alan Parker - Jury president
Marjane Satrapi
Caroline Strubbe
Franco Lolli
Boyd van Hoeij

Jury Film Fest 2014

2014 - Grand Prix for Best Film
Gente de bien by Franco Lolli

2014 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Boris Debackere for Violet by Bas Devos

2014 - Special Mention
Jauja by Lisandro Alonso

Jury 2014
Bret Easton Ellis - Jury president
Héloïse Godet
Patrice Toye
Dana Linssen
Sergei Loznitsa

Jury 2013 Monsaert Santaolalla Troch Szabo Dercourt Parish

2013 - Grand Prix for Best Film
The Selfish Giant by Clio Barnard

2013 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Lim Giong for A Touch of Sin by Zhangke Jia

2013 - Special Mentions
The Missing Picture by Rithy Panh
Harmony Lessons by Emir Baigazin

Jury 2013
István Szabó - Jury president
Fien Troch
John Parish
Gustavo Santaolalla
Denis Dercourt

2012 Jury

2012 - Grand Prix for Best Film
Tabu by Miguel Gomes

2012 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Olivier Assayas & Nicolas Cantin (sound designer) for Après Mai (Something in the Air) by Olivier Assayas

2012 - Special Mention
Kid by Fien Troch

Jury 2012
Joan Dupont- Jury president
Bavo Defurne
Bavo Dhooge
Xiaolu Guo
Abel Korzeniowski

Schermafbeelding 2021 04 26 om 19 37 16

2011 - Grand Prix for Best Film
Elena by Andrej Zvjagintsev

2011 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Evgueni & Sacha Galperine for The Invader by Nicolas Provost

2011 - Special Mention
Blue Bird
van Gust Van Den Berghe

2011 - Special Mention for Best Actor
Issaba Sawadogo voor zijn rol in The Invader van Nicolas Provost

2011 - Special Mention for Best Actress
Elizabeth Olsen voor haar rol in Martha Marcy may Marlene van Sean Durkin

Jury 2011
Jessica Woodworth - Juryvoorzitter
Nathan Larson
Marion Döring
Eran Riklis
Erik Poppe

2010 Jury

2010 - Grand Prix for Best Film
Die Fremde
by Feo Aladag

2010 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Hong-jip Kim for The Housemaid by Sang-soo Im

2010 - Special mention for Best Actor
Dragomir Mrsic for his role in Snabba Cash by Daniél Espinosa

2010 - Special mention for Best Actress
Maryam Zaree for her role in Shahada by Burhan Qurabni

Jury 2010
Wolfgang Kohlhaase - Jury president
Goran Paskaljevic
Jan Verheyen
Jean-Paul Wall
Els Dottermans
Ágnes Kocsis

2009 Jury

2009 - Grand Prix for Best Film
Eyes Wide Open by Haim Tabakman

2009 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Nathan Larson for A Rational Solution by Jörgen Bergmark

2009 - SABAM Author's Award for Best Script
Eran Merav by Zion and His Brother

2009 - Special Mention
Min Dît - The Children of Diyarbakir
by Miraz Bezar

Jury 2009
Wang Quan'an - Jury president
Laszlo Nemes
Filip Peeters
Niki Reiser

2008 Jury

2008 - Grand Prix for Best Film
The Market: A Tale of Trade
(Pazar: Bir Ticaret Masalı) by Ben Hopkins

2008 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Tolib Shakhidi for Two-Legged Horse by Samira Makhmalbaf

2008 - Robert Wise Award for Best Director
Bent Hamer by O'Horten

2008 - SABAM Auteursprijs voor Beste Script
Sylvie Verheyde by Stella

2008 - Special Mentions for acting
Hadji Gul for Kabuli Kid by Barmak Akram
Yolande Moreau for Séraphine by Martin Provost
Karole Rocher for Stella by Sylvie Verheyde
Genco Erkal for The Market: A Tale of Trade (Pazar: Bir Ticaret Masalı) by Ben Hopkins

Jury 2008
Vibeke Windeløv - Jury president
Andreas Dresen
Simon Ellis
Corky Hale
Philippe Rombi
Arne Sierens

2007 Jury

2007 - Grand Prix for Beste Film
Die Fälscher
by Stefan Ruzowitzky

2007 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Benny Andersson for You, the Living by Roy Andersson

2007 - Robert Wise Award for Best Director
Saverio Costanzo for In Memoria die me

2007 - SABAM Author's Award for Best Script
Tamara Jenkins for The Savages

2007 - Special Mention
Sasson Gabai & Ronit Elkabetz for their role in The Band's Visit by Eran Kolirin

Jury 2007
Kathleen Turner - Jury president
Alex Heffes
Bálint Kenyeres
Maria Köpf
Adam Nordén
Peter Van den Begin
Stephen Woolley

Jury 2006 Ken Wardrop Michel Ciment Miguel Pereira Jan Harlan Jan Leyers Cyril Morin

2006 - Grand Prix for Best Film
Ten Canoes
by Rolf De Heer

2006 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Tony Gatlif & Delphine Mantoulet for Transylvania by Tony Gatlif

2006 - Robert Wise Award for Best Director
Aku Louhimes for Frozen City

2006 - SABAM Author's Award for Best Script
Michael Glawogger & Barbara Albert for Slumming by Michael Glawogger

Jury 2006
Michel Ciment - Jury president
Jan Harlan
Jan Leyers
Cyril Morin
Miguel Pereira
Ken Wardrop

Jury 2005

2005 - Grand Prix for Best Film
The Three Burials Of Melquiades Estrada
by Tommy Lee Jones

2005 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Stephen Warbeck for Proof by John Madden

2005 - Robert Wise Award for Best Director
Li Yu for Dam Street

2005 - SABAM Author's Award for Best Script
Eric Khoo & Wong Kim Hoh for Be With Me by Eric Khoo

Jury 2005
Brenda Blethyn - Jury president
Lissy Bellaiche
José Luis Castiñeira De Dios
Dominique Deruddere
Arhtur Lappin
Carine Tardieu

DSC 6841 copy

2004 - Grand Prix for Best Film
Nobody Knows by Kore-eda Hirokazu

2004 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Miguel Miranda & José Tobar for Machuca by Andrés Wood

2004 - Robert Wise Award for Best Director
Atiq Rahimi for Earth and Ashes

2004 - SABAM Author's Award for Best Script
Suha Arraf & Eran Riklis for The Syrian Bride by Eran Riklis

2004 - Special Mention
Kevin Bacon for his role in The Woodsman by Nicole Kassel

Jury 2004
Maurice Jarre - Jury president
Stefan Arsenijevic
Shekhar Kapur
John Matshikiza
Colm Meaney
Alain Platel
David Arnold

Jury 2003

2003 - Grand Prix for Best Film
In America by Jim Sheridan

2003 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Zygmunt Konieczny for La pornographie by Jan Jakub Kolski

2003 - Robert Wise Award for Best Director
Im Songsoo for A Good Lawyer's Wife

2003 - SABAM Author's Award for Best Script
Bent Hamer & Jorgen Bergmark for Kitchen Stories by Bent Hamer

2003 - Special Mention
Song for a Raggy Boy
by Aisling Walsh

Jury 2003
Jeanne Moreau - Jury president
Ahmed Imamovic
Gaston Kaboré
Daan Stuyven
Stephen Warbeck

DSC 5336

2002 - Grand Prix for Best Film
The Man Without a Past by Aki Kaurismaki

2002 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Howard Shore for Spider by David Cronenberg

2002 - Robert Wise Award for Best Director
Andreas Dresen for Halbe Treppe

2002 - SABAM Author's Award for Best Script
Rolf de Heer for The Tracker

2002 - Special Jury Prize for his achievements in filmmaking
David Cronenberg

Jury 2002
Jocelyn Cammack
Adriaan Van Dis
Gerard Mortier - Jury president
Eduardo Antin
Chris Lomme
Arthur Hamilton
Jeff Rona

2001 Jury

2001 - Grand Prix for Best Film
Atanarjuat - The Fast Runner by Zacharias Kunuk

2001 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Vladimir Godar for Landscape by Martin Sulík

2001 - Robert Wise Award for Best Director
Hou Hsia Hsien for Millennium Mambo

2001 - SABAM Author's Award for Best Script
Christine Gentet, Goran Paskaljevic & Stephen Walsh for How Harry Became a Tree by Goran Paskaljevic

2001 - Special Mention
Maya by Digvijay Singh

2001 - FIPRESCI Award
The Others by Alejandro Amenábar

2001 - Special Mention FIPRESCI Award
Atanarjuat - The Fast Runner by Zacharias Kunuk

Jury 2001
Tom Barman
Djimon Hounsou
Pierre-Henri Deleau - Jury president
Dirk Roofthooft
Maria Pia Fusco
Barrington Pheloung
Moufida Tlatli

Jury 2000

2000 - Grand Prix for Best Film
Amores Perros by Alejandro Gonzáles Iñárritu

2000 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Tan Dun for Crouching Tiger, Hidden Dragon by Ang Lee

2000 - Robert Wise Award for Best Director
Lukas Moodysson for Together

2000 - Special Mentions
Liv Ullman for Faithless (Trölosa)
Pleure pas Germaine by Alain de Halleux

2000 - FIPRESCI Award
Pleure pas Germaine by Alain de Halleux

Jury 2000
Bart Moeyaert
Henny Vrienten
Christopher Hampton
Sally Hibbin
Elia Cmiral
Roland Verhavert
Mace Neufeld

Schermafbeelding 2021 04 28 om 13 55 17

1999 - Grand Prix for Best Film
Himalaya - L'Enfance d'un Chef
by Eric Valli

1999 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Rachel Portman for Ratcatcher by Lynne Ramsay

1999 - Robert Wise Award for Best Director
Solveig Anspach for Haut les coeurs

1999 - Special Mention for the acting ensemble of
Haut les coeurs by Solveig Anspach

1999 - Special Mention for the excellence of the music
Bruno Coulais for Himalaya - L'Enfance d'un Chef by Eric Valli

1999 - FIPRESCI Award
Tuvalu by Veit Helmer

Jury 1999
Jay L. Cooper
Robert Forster
Marion Hänsel
Danièle Heymann
Christopher Lee
Amanda Plummer

Jury 1998 Vrienten Syd Field Terence Davies Andre Forcier Julia Ormond Haneke Coninx Shearmur 2

1998 - Grand Prix for Best Film
Die Siebtelbauern by Stefan Ruzowitzky

1998 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Simon Fisher Turner for Claire Dolan by Lodge Kerrigan

1998 - Robert Wise Award for Best Director
Patrice Toye for Rosie

1998 Special Mentions
Goran Paskaljevic for Baril de poudre (Bura Baruta)
Christmas In August by
Hur Jin-ho
Shall We Dance by Masayuki Suo

1988 - FIPRESCI Award
Gods and Monsters bi Bill Condon

Jury 1998
Stijn Coninx
Syd Field
André Forcier
Christopher Hampton
Michael Haneke
Julia Ormond
Edward Shearman
Huub Stapel
Lawrence Turman

1997 Jury

1997 - Grand Prix for Best Film
The Witman Boys
by János Szász

1997 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Vangelis for Cavafy by Yannis Smaragdis

1997 - Robert Wise Award for Best Director
Pal Sletaune for Junk Mail

1997 - FIPRESCI Award
Funny Games by Michael Haneke

Jury 1997
Thom Hoffman
Giancarlo Esposito
Jean-Pierre De Decker
Gina Lollobrigida - Jury president
Irvin Kershner

Jury 1996 Koch Davies Heyman Devreese Piovani Weisz 1

1996 - Grand Prix for Best Film
Village of Dreams
by Yōichi Higashi

1996 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Bruno Coulais for Microcosmos by Claude Nuridsany & Marie Pérennou

Jury 1996
Howard Koch Jr.
Terence Davies
Norma Heyman
Frédéric Devreese
Nicola Piovani
Frans Weisz

Jury 1995
© © Luc Monsaert

1995 - Grand Prix for Best Film
Cyclo by Tranh An-Hung

1995 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Tôn-Thất Tiết for Cyclo by Tranh An-Hung

Jury 1995
Leonard Rosenman
Gabrielle Claes
Derek De Lint
Yves Boisset
Elliott Gould

1994 - Grand Prix for Best Film
La Partie d'échecs
by Yves Hanchar

1994 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Frédéric Devreese for La Partie d'échecs by Yves Hanchar

Jury 1994
Robert Ellis Miller
Jan Van Raemdonck
Karl Malden
Renée Soutendijk
David Raksin
Krzysztof Zanussi
Paul Cox

1993 - Grand Prix for Best Film
Passion Fish by John Sayles

1993 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Hou Hsiao-Hsien for The Puppetmaster

Jury 1993
Robert Wise - Jury president
Jaime Humberto Hermosillo
Willeke Van Ammelrooy
Philippe Sarde
Rudolph Thome
Hugo Claus

Schermafbeelding 2021 04 27 om 17 28 32

1992 - Grand Prix for Best Film
A Woman's Tale
by Paul Cox

1992 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
David Robbins for Bob Roberts by Tim Robbins

Jury 1992
Nikolaus Glowna
Mrinal Sen
Louise Marleau
Milt Felsen
Alejandro Agresti
Allan Moyle
Aleksandr Askoldov
Gérard Corbiau

Jury 1991

1991 - Grand Prix for Best Film
Europa by Lars von Trier

1991 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Rachid Bouchareb for Cheb

1991 - Special Mention
Maribel Verdu for her role in Amantes by Vincente Aranda

Jury 1991
Thérèse Liotard
Richard Griffith
Jo Röpcke
Fred Roos
Luis Megino
Auguste le Breton
Paul Bartel

Jury 1990
© Martien Van Beeck

1990 - Grand Prix for Best Film
Freeze Die Come to Life (Zamri, oumi, voskresni) by Vitali Kanevsky

1990 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Michael Kamen for The Krays by Peter Medak

1990 - Robert Wise Award for Best Director
Michael Brault for Noces de papier

Jury 1990
Fons Rademakers
Mike Figgis
Gilles Durieux
Jerry Leiber
Mike Stoller
Michel Khleifi

Jury 1989 Luc Monsaert

1989 - Grand Prix for Best Film
Black Rain by Shohei Imamura

1989 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Toru Takemitsu for Black Rain by Shohei Imamura

1989 - Best Use of music
Michael Haneke for Der siebente Kontinent

Jury 1989
Mary Jane Walsh
Peer Raben
Stanley Myers
Erik Van Zuylen
Pierre Drouot

1988 - Grand Prix for Best Film
The Ice Palace by Per Blom

1988 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Astor Piazzola for Sur by Fernando E. Solanas

1988 - Award for Best Director
Alexander Askoldov for Kommissar

Jury 1988
Julius Epstein
Henri Colpi
Benoît Lamy
Trevor Jones
Jacques Poitrenaud

Jury 1987

1987 - Grand Prix for Best Film
Un zoo la nuit by Jean-Claude Lauzon

1987 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Papa Wemba, Zaïko Langa Langa, Tshala Muana & Klody for La vie est belle by Benoît Lamy & Mweze Ngangura

1987 - Award for Best Director
Paulus Manker for Schmutz

Jury 1987
Saul Chaplin
Samuel Fuller
Michael Kidd
Rolan Sergienko
Patrick Conrad

1986 - Grand Prix for Best Film
My First Wife by Paul Cox

1986 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Ry Cooder for Crossroads by Walter Hill

1986 - Best use of Music
Da Capo by Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto

Jury 1986
Raoul Servais
Marc Didden
David Mansfield
Gerrard Verhage
Jurre Haanstra

1985 - Grand Prix for Best Film
Stop Making Sense by Jonathan Demme

1985 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Jean-Luc Godard for Détective

1985 - Best Music Documentary
Tosca's Kiss by Daniel Schmid

Jury 1985
André Delvaux - Jury president
Michael White
Simon Heyworth
Alain Pierre
Loek Dikker

Stay up to date, subscribe to our newsletter

Do you want to stay up to date with festival news, our year-round activities, the films and the filmmakers?

This website uses cookies to give you the best experiences and to make sure you see relevant content. By continuing, you agree to our use of cookies. You can refuse the installation of our cookies, but this might result in a less optimal experience. Read more.

Your browser does not meet the minimum requirements to view this website. The browsers below are compatible. If you do not have any of these browsers, click on the icon to download the desired browser.