VAF Kinepolis ING
World soundtrack awardsWSA
Official competition
Official competition
Share this

The official competition is the backbone of the festival. An international jury awards three prizes: the Grand Prix for Best Film, the Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design and the Film Fest Gent Best European Short Award. Each prize consists of a distribution premium and a media campaign to promote the film’s cinematic release.

Grand Prix for Best Film
Cold War by Paweł Pawlikowski

Georges Delerue Award for Best Score, Soundtrack or Sounddesign
Stuart A. Staples for 'High Life' by Claire Denis

Jury 2018
President: Michaël Borremans
Stephen & David Dewaele
Hope Dickson Leach
Mireille Perrier
Alexandre O. Philippe
João Pedro Rodrigues
Nele Wohlatz 

-----------------------------------------------------------------------

Winners previous editions

2017 - De Grand Prix for best film
Zagros by Sahim Omar Kalifa

2017 - Georges Delerue Prijs voor Beste Soundtrack/Sound Design
Dan Romer for A Ciambra 

Jury 2017
Greta Scacchi 
Aurelio Grimaldi
Eytan Fox
Juliane Lorenz
Arnaud Valois
Gust Van den Berghe

-----------------------------------------------------------------------

 

2016 - Grand Prix for Best Film
A Quiet Passion 
by Terence Davies

2016 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Johnny Jewel for Home

2016 - Special Mention
Glory 
by Kristina Grozeva & Petar Valchanov 

Jury 2016
Jeremy Thomas - Jury President
Jonathan Coe 
Lina El Arabi 
India Hair 
Tran Anh Hung 
Maaike Neuville 

-----------------------------------------------------------------------
 

2015 - Grand Prix for Best Film
Ixcanul
 by Jayro Bustamante

2015 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Johnnie Burn en Yorgos Lanthimos for The Lobster

Jury 2015

Sir Alan Parker - Jury President
Marjane Satrapi
Caroline Strubbe
Franco Lolli
Boyd van Hoeij

-----------------------------------------------------------------------

2014 - Grand Prix for Best Film
Gente de bien 
by Franco Lolli

2014 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Boris Debackere for Violet                                                                               

2014 - Special Mention
Jauja
 by Lisandro Alonso 

Jury 2014
Bret Easton Ellis - Jury President
Héloïse Godet
Patrice Toye
Dana Linssen
Sergei Loznitsa

-----------------------------------------------------------------------

2013 - Grand Prix for Best Film
The Selfish Giant
by Clio Barnard

2013 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Lim Giong for A Touch of Sin 

2013 - Special Mention
The Missing Picture 
by Rithy Panh and Harmony Lessons by Emir Baigazin


Jury 2013
István Szabó
Fien Troch
John Parish
Gustavo Santaolalla
Denis Dercourt 

-----------------------------------------------------------------------
 

2012 - Grand Prix for Best Film
Tabu 
van Miguel Gomes

2012 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Olivier Assayas for Something in the Air

2012 - Special Mention
Kid 
by Fien Troch

Jury 2012
Joan Dupont- Jury President
Bavo Defurne
Bavo Dhooge
Xiaolu Guo
Abel Korzeniowski

-----------------------------------------------------------------------
 

2011 - Grand Prix for Best Film
Elena by
 Andrej Zvjagintsev

2011 - Georges Delerue Award for Best Soundtrack/Sound Design
Evgueni & Sacha Galperine for The Invader

2011 - Special Mention
Blue Bird
by Gust Van Den Berghe

Jury 2011
Jessica Woodworth - Jury President
Erik Poppe
Nathan Larson
Marion Döring
Eran Riklis

-----------------------------------------------------------------------
 

2010 - Grand Prix for Best Film
Die Fremde 
by Feo Aladag

2010 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Hong-jip Kim for The Housemaid

Jury 2010
Wolfgang Kohlhaase - Juryvoorzitter
Goran Paskaljevic
Jan Verheyen
Jean-Paul Wall
Els Dottermans
Ágnes Kocsis

-----------------------------------------------------------------------
 

2009 - Grand Prix for Best Film
Eyes Wide Open 
by Haim Tabakman

2009 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Nathan Larson for A Rational Solution

2009 - Special Mention
Min Dît 
by Miraz Bezar

Jury 2009
Wang Quan'an - Jury president
Laszlo Nemes
Filip Peeters
Niki Reiser

-----------------------------------------------------------------------
 

2008 - Grand Prix for Best Film
Pazar: Bir Ticaret Masalı 
by Ben Hopkins

2008 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Tolib Shakhidi for Two-Legged Horse

Jury 2008
Vibeke Windeløv - Jury President
Andreas Dresen
Simon Ellis
Corky Hale
Philippe Rombi
Arne Sierens

-----------------------------------------------------------------------
 

2007 - Grand Prix for Best Film
Die Fälscher 
by Stefan Ruzowitzky

2007 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Benny Andersson for You, the Living

Jury 2007
Kathleen Turner - Juryvoorzitter
Alex Heffes
Bálint Kenyeres
Maria Köpf
Adam Nordén
Peter Van den Begin
Stephen Woolley

-----------------------------------------------------------------------
 

2006 - Grand Prix for Best Film
Ten Canoes 
by Rolf De Heer

2007 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Tony Gatlif for Transylvania

Jury 2006
Michel Ciment - Jury President
Jan Harlan
Jan Leyers
Cyril Morin
Miguel Pereira
Ken Wardrop

-----------------------------------------------------------------------
 

2005 - Grand Prix for Beste Film
The Three Burials Of Melquiades Estrada 
by Tommy Lee Jones

2005 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Stephen Warbeck for Proof

Jury 2005
Brenda Blethyn - Jury President
Lissy Bellaiche
José Luis Castiñeira De Dios
Dominique Deruddere
Arhtur Lappin
Carine Tardieu

-----------------------------------------------------------------------
 

2004 - Grand Prix for Best Film
Nobody Knows
 by Kore-eda Hirokazu

2004 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Miguel Miranda & José Tobar for Machuca

Jury 2004
Maurice Jarre - Jury President
Stefan Arsenijevic
Shekhar Kapur
John Matshikiza
Colm Meaney
Alain Platel
David Arnold

-----------------------------------------------------------------------
 

2003 - Grand Prix for Best Film
In America 
by Jim Sheridan

2003 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Zygmunt Konieczny for La pornographie

Jury 2003
Jeanne Moreau - Juryvoorzitter
Ahmed Imamovic
Gaston Kaboré 
Daan Stuyven
Stephen Warbeck

-----------------------------------------------------------------------
 

2002 - Grand Prix for Best Film
The Man Without a Past 
by Aki Kaurismaki

2002 - Georges Delerue Prijs for Best Soundtrack/Sound Design
Howard Shore for Spider

Jury 2002
Gerard Mortier - Juryvoorzitter
Jocelyn Cammack
Eduardo Antin
Arthur Hamilton
Chris Lomme
Jeff Rona
Adriaan Van Dis

-----------------------------------------------------------------------
 

2001 - Grand Prix for Best Film
Atanarjuat - The Fast Runner 
by Zacharias Kunuk

2001 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Vladimir Godar for Landscape

Jury 2001
Pierre-Henri Deleau - Juryvoorzitter
Tom Barman
Maria Pia Fusco
Marie Laforêt
Barrington Pheloung
Dirk Roofthooft
Moufida Tlatli

-----------------------------------------------------------------------
 

2000 - Grand Prix for Best Film
Amores Perros by Alejandro Gonzáles Iñárritu

2000 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Tan Dun for Crouching Tiger, Hidden Dragon

Jury 2000
Mace Neufeld
Elia Cmiral
Christopher Hampton
Sally Hibbin
Bart Moeyaert
Molly Ringwald
Roland Verhavert
Henny Vrienten

-----------------------------------------------------------------------
 

1999 - Grand Prix for Best Film
Himalaya - L'Enfance d'un Chef
 by Eric Valli

1999 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Rachel Portman for Ratcatcher

Jury 1999
Jay L. Cooper
Robert Forster
Marion Hänsel
Danièle Heymann
Christopher Lee
Amanda Plummer
Barrington Pheloung

-----------------------------------------------------------------------
 

1998 - Grand Prix for Best Film
Die Siebtelbauern
 by Stefan Ruzowitzky

1998 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Simon Fisher Turner for Claire Dolan

Jury 1998
Stijn Coninx
Syd Field
André Forcier
Christopher Hampton
Michael Haneke
Julia Ormond
Edward Shearman
Huub Stapel
Lawrence Turman

-----------------------------------------------------------------------
 

1997 - Grand Prix for Best Film
The Witman Boys
 by János Szász

1997 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Vangelis for Cavafy

Jury 1997
Thom Hoffman
Giancarlo Esposito
Jean-Pierre De Decker
Gina Lollobrigida
Irvin Kershner

-----------------------------------------------------------------------
 

1996 - Grand Prix for Best Film
Village of Dreams
 by Yōichi Higashi

1996 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Bruno Coulais for Microcosmos

Jury 1996
Howard Koch Jr.
Terence Davies
Norma Heyman
Frédéric Devreese
Nicola Piovani
Frans Weisz

-----------------------------------------------------------------------
 

1995 - Grand Prix for Best Film
Cyclo
 by Tranh An-Hung

1995 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Tôn-Thất Tiết for Cyclo

Jury 1995
Leonard Rosenman
Gabrielle Claes
Derek De Lint
Yves Boisset
Elliott Gould

-----------------------------------------------------------------------
 

1994 - Grand Prix for Best Film
La Partie d'échecs
 by Yves Hanchar

1994 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Frédéric Devreese for La Partie d'échecs

Jury 1994
Robert Ellis Miller
Jan Van Raemdonck
Karl Malden
Renée Soutendijk
David Raksin
Krzysztof Zanussi
Paul Cox

-----------------------------------------------------------------------
 

1993 - Grand Prix for Best Film
Passion Fish
 by John Sayles

1993 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
Hou Hsiao-Hsien for The Puppetmaster

Jury 1993
Robert Wise - Jury President
Jaime Humberto Hermosillo
Willeke Van Ammelrooy
Philippe Sarde
Rudolph Thome
Hugo Claus

-----------------------------------------------------------------------
 

1992 - Grand Prix for Best Film
A Woman's Tale
 by Paul Cox

1992 - Georges Delerue Prize for Best Soundtrack/Sound Design
David Robbins for Bob Roberts

Jury 1992
Nikolaus Glowna
Mrinal Sen
Louise Marleau
Milt Felsen
Alejandro Agresti
Allan Moyle
Aleksandr Askoldov
Gérard Corbiau

Online communication by Lavagraphics